Tarmo Pitkve: “Müügitöö muutis mu elu!"

Tarmo jagab avameelselt oma teekonda, pakkudes inspiratsiooni neile, kes otsivad alles võimalusi enese realiseerimiseks ja paremaks eluks. Räägime tema varasematest kogemustest, hirmudest ja unistustest ning sellest, kuidas müügitöö on muutnud tema elu ja teda inimesena kujundanud.

Millised on siiani suurimad õppetunnid, mida Tarmo sellel teekonnal kogenud on? Mida ta soovitab neile, kes kahtlevad aktiivmüügi potentsiaalis? Need on küsimused, millele saame vastused järgnevast loost.

 

 

Kirjelda enda elu enne Upselliga liitumist. Millise eriala Sa omandasid, kus varasemalt töötasid ning miks otsustasid sealt ära tulla?

Mäletan väga hästi, kuidas juba põhikoolis taipasin, et pean leidma endale töö, kus saaksin korralikult teenida.

Sain juba siis aru, et piisavalt suure tahtmise korral on kõik võimalik ja tippu jõudmiseks on vaja pingutada ja vaeva näha. Samas mul puudus ettekujutus, mis töö see selline olema peaks.
Juba 12-aastaselt pidin ma tööle minema, sest tahtsin olla abiks emale, kes mind üksi kasvatas, ja teenida vähemalt kommiraha.

Minu esimene töö oli päris vähe tasustatud. Hetkel enam ei mäleta, mis need summad tol ajal olid, kuid pidin rannas tšeburekke ja jäätist müüma.  Sain juba siis aru, kui raske on raha teenimine, sest väikse poisina kuus tundi rannas kuumal liival tšeburekke ja jäätist müüa seda oli. Igatahes raskusi ma ei kartnud ja püüdsin end alati motiveerida.

14- aastaselt asusin ma tööle ühte erakonda ning olin seal erinevate ametite peal, töö oli lihtne ja sain seda teha õppetöö kõrvalt.

Kui põhikool läbi sai tuli otsustada, kuhu edasi õppima minna. Pere rahaliste raskuste tõttu mõistsin, et mul pole võimalik pikalt õppida, sest ema ei suuda mind materiaalselt toetada.

Vend soovitas minna õppima merekooli, mille lõppedes saaksin võimaluse reisida kui ka kuuldavasti väga hästi teenida. Üks mu unistusi oli töötada eriüksuses ja nägin võimalust seal suunas samme astuda, seega asusin õppima merekooli. Miks eriüksuses, sellest räägin hiljem natuke pikemalt.

Jätkasin endiselt erakonna heaks töötamist, kuid lõpuks sain aru, et poliitika mind ei kõneta ja minu peamine eesmärk on teenida raha. Olin siis kolmandal kursusel merekoolis, kui otsustasin minna tööle vanalinna baari, sest see tundus tol ajal huvitav olema. Olles seal umbes pool aastat töötanud, pakkus ühe ettevõtte omanik mulle turvatööd. Vaba aega väga ei olnud, käisin öösiti tööl, õppisin merekoolis ja tegelesin aktiivselt spordiga.

Aeg läks ja lõpuks sellise graafikuga elades jõudsin merekooli lõppu.

Ma mäletan väga hästi enda emotsioone ja seda kui õnnelik ma olin. Tundsin juba, kuidas hakkan jõhkraid summasid merel teenima ja igale poole reisima ning elu nautima. Reaalsus oli palju karmim, kui ma suutsin endale ette kujutada. Keegi ei rääkinud, et see ei ole üldse nii lihtne.

Lõpetasin enda neli aastat kestnud õpingud tüürimehe erialal, aga läksin tööle hoopis madrusena. Mul puudus tüürimehe töökogemus, seega pidin alustama madruse tööst. Kes merendusega kursis ei ole, siis madrus vastutab erinevate ülesannete eest, sealhulgas laeva hooldamine, navigatsioon, puhastustööd ja palju muud. Kokkuvõtvalt, töö ei olnud lihtne ega kaugeltki mitte prestiižne.

Veetsin neli kuud merel, töötasin iga päev ja sain 1300 eurot palka. Tegelesin laeva hooldusega, koristamisega ning vahis seismisega. Mõtlesin, et sellist orjatööd ma enam tegema ei hakka.
Nägin ka samal ajal kõrvalt, millised oleksid minu ülesanded, kui ma tüürimehe ametiga jätkaks. Hoolimata õpingutele panustatud ajast loobusin valitud ametist, kuigi unistus eriüksuses töötada oli püsima jäänud ja nii kandideerisin vanglasse vangivalvuri ametikohale.
Veetsin seal aasta aega, mis ei olnud üldse lihtne ega edasiviiv. Keskkond oli väljakutset pakkuv ning igapäevane kokkupuude inimestega, kes olid pidevalt seadust rikkunud, oli kurnav ja ei mõjunud mulle hästi.

Mõne aja möödudes sain ma kutse ajateenistusse ja seoses enda haridusega läksin mereväkke. 
Ajateenistuse lõppedes otsustasin edasi minna patrull tööle. Minu ülesanne oli kurjategijate kinnipidamine, meie hallatavate objektide kontroll ja turvalisuse tagamine.

Lahendasin erinevaid keerulisi olukordi ning töö iseenesest mulle meeldis, sest sain pakkuda probleemidele lahendusi ning nägin ka koheselt enda pingutuse tulemit. Ilmselt sellepärast töö eriüksuses oligi nii pikalt mu unistus. Hoolimata kõigest, minu palk oli parimal juhul 1300 eurot bruto. 

Taas meenus, et pean enda elus midagi muutma ja mida varem seda teen, seda parem. Minu unistused on palju suuremad, kui elu mida antud hetkel elasin.

Ühel päeval, kui patrullisin enda valvatavale objektile, kohtasin enda väga vana tuttavat, kes oli pikalt Upsellis töötanud. Tol hetkel ma ei aimanudki, et sellest hetkest muutub mu elu. Mul ei olnud ettekujutustki, et selline töö pakub nii suurt teenimise võimalust. Mu tuttav ütles vestluse käigus, et tule ja proovi, mis sul ikka kaotada on. See oli minu senise elu kõige parem otsus.

 

Kuidas mõjutasid varasemad raskused Sinu otsust alustada karjääri müügitöös? Kas oli mõni konkreetne hetk või sündmus, mis Sind inspireeris muutma suunda oma elus?

Olen terve elu otsinud võimalust, kuidas väga palju teenida, seega olin alati valmis katsetama uusi asju. Tegin varasemalt pigem raskemat tööd, kuid teenisin selle eest väga väikest tasu. Teadsin väga hästi, milliseid raskusi varasem teekond endast kujutas, seega olen väga tänulik hetkelise võimaluse eest Upsellis töötada. Mind inspireeris minu tuttav, kellega keskuses kohtusin. Ta oli täiesti teine inimene, kui mäletasin – tema üldine olek oli muutunud, suhtlemisstiil teine. Nägin temas inimest, keda sain endale eeskujuks võtta. Upselliga liitudes astusin sammu enda elu paremaks muutmise suunas ja ei ole seda kordagi kahetsenud!

3. Millised olid Sinu hirmud või kõhklused enne müügitööle asumist ja kuidas Sa nendega toime tulid?

Ilmselt kõige suurem hirm oli muutus. Lahkusin töölt, kus sain tunnitasu, ja asusin tööle, kus mind ootas puhtalt tulemustasu. Samas, loogiliselt mõeldes sain väga hästi aru, et tunnitasu eest töötades ma kunagi finantsilist edu ei saavuta. Hirmud olid küll alustades suured, kuid mu põhimõtteks on mitte alla anda. Mõistlikult lähtudes ei olnud võimalik mitte teenida, kui ma järgisin kogenumate inimeste nõuandeid. Lähtusin põhimõttest, et kui teised on juba korralikke summasid teeninud, siis miks peaksin mina neist halvemini hakkama saama. Kui teha õigeid tegevusi, siis tulemus ei saa mitte tulla. Olen väga tänulik, et ennast ületasin ja ka raskematel hetkedel suutsin end kokku võtta ja edasi minna.

4. Millised on olnud suurimad õppetunnid, mida oled müügitöös kogenud, eriti seoses varasemate raskustega?

 
Kõik suudavad müüa, isegi kui pole varasemalt müügitööd teinud. Kui on piisav tahe elu muuta ja rohkem teenida, siis tuleb lihtsalt leida viis järgmisele tasandile jõudmiseks. Müügitöös on oluline järjepidev kasv ja enda müügialaste teadmiste pidev arendamine. Teadmiste omamine ilma nende rakendamiseta ei anna tulemusi, seega on oluline pidevalt õpitu praktikasse panna.
Kriitikat tuleb osata vastu võtta ning olla avatud tagasisidele, see tagab ka edu. Vastasel juhul ei ole ruumi arengule.

5. Milline inimene olid Sa enne Upselli ning milline oled nüüd?
Olin pigem unistaja, kellel olid terve elu suured ambitsioonid, kuid samas tundsin end eksinuna ja teadmata, kuidas neid realiseerida. Ma olin ka väga konkreetne ja üritasin kõikidele enda elu vaateid peale suruda.
Peaaegu kaks aastat Upsellis töötades olen märkimisväärselt muutunud. Nüüd tunnen, et olen inimene, keda ise austaksin. Olen teinud tugeva töö oma mõttemaailma kallal, mis on positiivset mõju avaldanud kõikidele eluvaldkondadele.

6. Kuidas Sa hoiad ennast pidevalt motiveerituna? Kas ja kuidas oled ennast premeerinud heade saavutuste eest?
Olen alles enda teekonna alguses, seega on veel väga palju, mida ma ei ole saavutanud ja plaanin ära teha.
Minu motivatsioon tuleneb minu enda elukogemusest ja soovist tagada endale ning lähedastele kvaliteetne elu, seega motivatsiooni leidmine on olnud kogu selle teekonna vältel minu jaoks kõige lihtsam asi. Järjepidevus aitab saavutada eesmärke.
Eks enda premeerimine on ka mingil määral enda unistuste täitmine.
Materiaalse poole pealt premeerin end nautides kvaliteetset elu, sh reisides välismaale ja kinkides lähedastele hinnalisi kingitusi. See pakub mulle erilist emotsionaalset rõõmu ja motiveerib mind jätkama enesearenguga ning püüdlema parema elu poole.

7. Millised on Sinu järgmised eesmärgid nii tööalaselt kui eraeluliselt ning kuidas plaanid nende poole liikuda?

Minu eesmärgid on hoolikalt läbimõeldud ja jaotatud lühiajalisteks ning pikaajalisteks eesmärkideks vastavalt eluetappidele. Minu jaoks on finantsilise vabaduse saavutamine oluline, see võimaldab mul nautida elu ja tegeleda huvipakkuvate projektidega. Finantsvabadus on suhteline mõiste. Ühele võib see tähendada 10 000 eurot kuus, samas kui teisele võib isegi miljon eurot kuus tunduda tagasihoidliku sissetulekuna.

Lisaks on mul teatud hobid ja tulevikuplaanid, mida avalikult veel ei jaga, kuid mida kavatsen tulevikus teostada. Eesmärkide saavutamiseks on vaja arendada erinevaid oskusi nagu suhtlemine, juhtimine, investeerimine jne. Plaanin neid oskusi täiendada, et saavutada seatud eesmärgid ja nautida elu.

8. Mida soovitaksid neile, kes kaaluvad aktiivmüügiga alustamist, aga ei julge seda sammu teha?

Väga hea küsimus, millele ma vastan rõõmuga! Aktiivmüügitöö võib alguses tunduda keeruline, kuid oluline on mõista, mida tuleb teha, et saavutada soovitud edu. Kas tõepoolest keegi usub, et edukaks saamiseks piisab vaid lihtsatest sammudest? Mina seda ei usu.

Edu saavutamiseks tuleb sageli teha keerulisi asju.
Küsige endalt, kas olete praeguse eluga rahul. Kui vastus on jah, siis pole ehk vaja midagi muuta, kuid paljudel võib vastus olla ei, ja sel juhul on oluline proovida midagi uut. Mis halba võib juhtuda? Kui asjad ei õnnestu esimesel korral või kui teil pole piisavalt teadmisi, saab neid alati omandada ja uuesti proovida. Pead küsima endalt, kas oled valmis oma elu muutma. Kui on jah, siis julgelt edasi!